Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Osobowości w miejscu pracy - Introwertycy

W każdym miejscu pracy z pewnością znajdzie się wiele różnych osobowości. Jedną z takich osobowości będzie introwertyk. Aby w pełni wykorzystać potencjał swoich pracowników, musisz zrozumieć ich osobowość, co z kolei powie Ci wiele o ich mocnych i słabych stronach.

A więc, co to jest introwertyk?

Introwertyk to ktoś, kto jest cichy, zamyślony i w pewien sposób stroni od dużych spotkań towarzyskich. Mogą być nieśmiałe, choć nie zawsze, i po prostu wolą pozostać sobą. Introwertycy są świetnymi myślicielami, wnikliwymi analizatorami i fantastycznymi słuchaczami.

W miejscu pracy należy zapewnić introwertykom dużo przestrzeni do myślenia i analizowania, bez tłoku i hałasu ekstrawertyków. Strefy ciszy to świetny pomysł dla introwertyków, ponieważ czasami potrzebują oni odciąć się na chwilę od świata, aby naładować baterie i skoncentrować się. Jeśli taka strefa nie wchodzi w grę, np. z powodu braku miejsca, dobrym pomysłem są również stanowiska pracy z przegrodami.

Oczywiście introwertycy nie są osobami, które chcą być cały czas odcięci od innych i lubią dzielić się pomysłami w wysokiej jakości miejscach pracy opartych na współpracy. Chodzi o to, aby zachować właściwą równowagę, tak aby introwertyczni pracownicy mieli przestrzeń, której potrzebują, ale także możliwość dzielenia się pomysłami.

Zrozumieć introwertyka

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o introwertykach? Introwertycy są często źle rozumiani. Introwertycy potrzebują czasu dla siebie, ponieważ duża ilość czasu spędzonego z głośniejszymi, bardziej stanowczymi ludźmi może ich wyczerpywać. Potrzebują tego czasu, aby się naładować i skoncentrować.
W tym miejscu bardzo przydatne będzie efektywne zaplanowanie przestrzeni w miejscu pracy.

Błędem jest myślenie, że introwertyczni pracownicy, których zatrudniasz, są nieudolni społecznie, nie potrafią grać w zespole, są samotnikami lub są po prostu nieśmiali. W większości przypadków tak nie jest. Ktoś, kto jest cichy, niekoniecznie jest nieśmiały; być może po prostu słucha i chłonie wszystko. Nie oznacza to również, że brakuje im pewności siebie - czy słyszałeś o cichej pewności siebie?

Introwertykom nie brakuje też energii i nie są aspołeczni. Każdy z nas radzi sobie z sytuacjami na różne sposoby, a introwertyczny sposób radzenia sobie z sytuacją, w której uczestniczy wiele osób, polega na siedzeniu z boku, słuchaniu, obserwowaniu i myśleniu. Niektóre z najlepszych pomysłów powstają właśnie w takich sytuacjach.

Prawda jest taka, że introwertycy są w gruncie rzeczy bardzo kreatywni. Ten czas na myślenie pozwala im wymyślać rozwiązania problemów, o których nikt inny nawet by nie pomyślał. Fakt, że słuchają i chłoną wszystko, pozwala im przejmować pomysły innych i rozwijać je w inny sposób. To właśnie stąd bierze się ta kreatywność. Nie musisz być głośny i krzyczeć, aby przekazać swoje pomysły - czasami cichsze sposoby są bardziej skuteczne.

Introwertycy doskonale dogadują się z ekstrawertykami, po prostu czasami potrzebują wyłączyć się z sytuacji, aby się zregenerować. Jeśli stworzysz odpowiednie warunki, np. wykorzystasz do współpracy ławki, do których można podejść i z których można odejść, zespół introwertyk-ekstrawertyk może być bardzo silny.

Wykorzystanie mocnych stron introwertyków

Jako pracodawca, ważne jest, aby znać mocne strony introwertyków i umieć je wykorzystać. Dzięki temu uzyskasz najlepsze wyniki w pracy!

Ogólnie rzecz biorąc, introwertycy są świetni w następujących dziedzinach:

  • Analizowanie faktów
  • Pisanie
  • Tworzenie strategii
  • Wymyślanie kreatywnych rozwiązań problemów
  • Słuchanie
  • Inteligencja emocjonalna
  • Metodyczne
  • Bycie skoncentrowanym

Każdy rodzaj projektu, który wymaga koncentracji, wytrwałości, twórczego umysłu i umiejętności metodycznego działania, jest idealny dla introwertyka. Zapewnij im odpowiednie warunki, np. biurka z przegrodami lub indywidualne stanowiska pracy, aby mogli się skoncentrować, a osiągniesz wspaniałe rezultaty. Jeśli pomożesz introwertykom poczuć się komfortowo w swoim otoczeniu, to również będzie pomocne. Być może poprzez niewielką personalizację biurka lub po prostu zapewnienie im przestrzeni, której potrzebują, aby móc wygodnie wykonywać swoją pracę.

Nie oznacza to jednak, że introwertycy nie są fantastycznymi współpracownikami, ponieważ mogą nimi być, jeśli tylko poczują się komfortowo. Jeśli łączysz introwertyków i ekstrawertyków, po prostu upewnij się, że sesje zespołowe nie będą się przedłużać, a introwertycy będą mieli szansę usiąść i chłonąć wszystko, oceniać i analizować, zamiast być przytłoczonymi przez bardzo silnego ekstrawertyka.

Obecność introwertyków w miejscu pracy to świetny dodatek, a jeśli zadbasz o to, by czuli się komfortowo i zachęcisz ich do wykonywania odpowiednich zadań, przekonasz się, że wydajność z pewnością wzrośnie.

Pamiętaj o tym:
"Cisi ludzie mają najgłośniejsze umysły" - Stephen Hawking