Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Jak zmotywować się do wyjścia z marazmu zawodowego

To zupełnie normalne, że od czasu do czasu siadamy za biurkiem i czujemy, że to jest to. Nawet najbardziej zadowoleni z pracy ludzie miewają chwile, kiedy czują się niespełnieni lub pozbawieni wyzwań. Kluczem jest wiedza, jak wyrwać się z tej koleiny, zanim stanie się ona dziurą wielkości kanionu.

Po pierwsze, od jak dawna czujesz się w ten sposób? Czy jest to stan ciągły, czy tylko chwilowe załamanie?
Nawet jeśli pracujesz w biurze najwyższej klasy, wyposażonym w najwymyślniejsze meble biurowe i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, na pewno od czasu do czasu będziesz się tak czuć. Możesz jednak sprawdzić, dlaczego tak się czujesz, zmieniając nieco sytuację i sprawiając, że czas spędzony w pracy będzie bardziej wymagający, a przez to ekscytujący.

Sprawdźmy kilka sposobów na przezwyciężenie tej rutyny i cieszmy się na myśl o bardziej satysfakcjonującej karierze od tego momentu.

Osiągnij lepszą równowagę dzięki elastycznemu systemowi pracy

Jeśli myślisz, że to po prostu potrzeba lepszej równowagi między życiem domowym i zawodowym, co powiesz na rozważenie elastycznych opcji pracy?
Możesz pracować w domu przez cały czas lub przez część czasu, zmienić godziny pracy na niepełny etat lub przejść na elastyczny czas pracy. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, jak korzystne mogą być elastyczne opcje pracy, a jeśli masz najlepsze meble biurowe do pracy w domu i możesz udowodnić, że nadal będziesz wydajny, jest to świetny sposób na osiągnięcie równowagi między tymi dwoma obszarami życia.

Praca zdalna to także opcja dla tych, którzy chcą podróżować, ale jednocześnie zarabiać na życie.

Również w tym przypadku należy sprawdzić zasady obowiązujące u danego pracodawcy i porozmawiać z przełożonym o możliwości złożenia wniosku o rozważenie takiej możliwości.

Rozważ możliwości awansu

Jeśli czujesz, że potrzebujesz większego wyzwania, zapytaj swojego przełożonego, czy są jakieś stanowiska, na które mógłbyś pracować. Zgłoszenie zamiaru awansu oznacza, że będziesz się o niego ubiegać, pod warunkiem że udowodnisz, że jesteś w stanie wykonywać tę pracę i że potrafisz ją dobrze wykonywać.

Poproś o większą odpowiedzialność

Być może lubisz swoją pracę, ale obecnie brakuje Ci wyzwań. W takim przypadku jeszcze raz porozmawiaj z przełożonym i wyjaśnij, jak się czujesz. Poproś o większą odpowiedzialność i zapytaj, czy możesz być odpowiedzialny za nowe projekty, które się pojawią. Prosząc o większą odpowiedzialność, pokazujesz swojemu przełożonemu, że jesteś chętny do zrobienia czegoś więcej i uczenia się po drodze.

Motywuj się nowymi sposobami pracy

Postaw sobie wyzwanie, aby wykonywać swoją pracę w inny sposób. Na przykład wyznaczaj sobie codzienne cele i skup się na ich realizacji, zmień środowisko pracy, jeśli możesz, i staraj się więcej mówić, kiedy wszyscy siedzą na krzesłach w sali konferencyjnej.
Jeśli zrobisz trochę więcej i zmienisz drobne rzeczy, może się okazać, że Twoja rutyna zniknie i powróci chęć do pracy.

Zbadanie, czego tak naprawdę oczekujemy od swojej kariery, jest kluczem do wyjścia z rutyny, w której się znaleźliśmy. Pamiętaj, że rutyna może być tymczasowa lub może być oznaką czegoś więcej, np. chęci zmiany zawodu lub większej odpowiedzialności na wyższym stanowisku. Jeśli potrzebujesz czasu i przestrzeni, aby przeanalizować przyczyny takiego stanu rzeczy, możesz również rozważyć możliwość elastycznego czasu pracy.

Pomyśl o przerwie w karierze

Przerwa w karierze to rozwiązanie dla osób, które naprawdę nie są pewne, co chcą robić w przyszłości i potrzebują trochę czasu z dala od szklanego biurka, aby się zastanowić. Może to być również dobry wybór, jeśli chcesz zrobić coś konkretnego, np. zająć się dzieckiem przed pójściem do szkoły, napisać książkę lub odbyć samodzielną podróż. Przerwa w karierze daje możliwość skorzystania z bezpłatnego urlopu i daje poczucie bezpieczeństwa, że ma się pracę, do której można wrócić.

Z przerwą w karierze wiążą się pewne warunki, a pracodawca nie musi jej udzielić.
Należy sprawdzić zasady obowiązujące u pracodawcy w tym zakresie i zastanowić się, czy jest to możliwość, którą warto rozważyć.