Introwertycy vs Ekstrawertycy vs Ambiwerycy - Którym z nich jesteś? [Quiz]
Nauka o osobowościach to naprawdę ciekawy temat. Dlaczego? Ponieważ każdy człowiek na tej planecie jest inny. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, nigdy nie jesteśmy tacy sami jak inni.
Oczywiście, w miejscu pracy stanowi to interesującą mieszankę różnych osób. Jeśli uda Ci się stworzyć odpowiednią przestrzeń do pracy zespołowej i upewnić się, że jest ona dostosowana do potrzeb wszystkich, będziesz w stanie wykorzystać te różnice i stworzyć naprawdę zwycięski zespół!
Czy znasz swój typ osobowości? Czy uważasz się za introwertyka, czy za ekstrawertyka? Nie jesteś pewien, a może myślisz, że jesteś gdzieś pośrodku, czyli jesteś ambiwalentny? Wielu z nas ma różne odczucia w różnych dniach, ale to nie zmienia tego, kim jesteśmy w istocie i jaki jest nasz specyficzny charakter.
Dzięki zrozumieniu własnego typu osobowości oraz zrozumieniu przez menedżerów typów osobowości swoich pracowników możemy nie tylko o wiele lepiej się dogadywać, ale także tworzyć zespoły, które naprawdę wykonują swoją pracę. To, czego brakuje jednej osobie, może dać druga i na odwrót.
Zdefiniujmy i podajmy kilka przykładów każdego typu osobowości, abyś mógł określić, do którego obozu należysz. Jeśli chcesz uzyskać rzetelną poradę, rozwiąż ten quiz, aby dowiedzieć się, jakim typem osobowości naprawdę jesteś!
Co to jest introwertyk?
Introwertyk jest często określany jako osoba nieśmiała, ale nie musi to oznaczać, że brakuje mu pewności siebie. Introwertyk to osoba, która woli myśleć i słuchać, niż cały czas mówić. Nie oznacza to bynajmniej, że introwertyk jest małomówny, po prostu jest bardziej zamknięty w sobie i potrzebuje własnego stanowiska pracy, które zapewni mu przestrzeń i czas.
Talenty introwertyków polegają na zdolności głębokiego myślenia i umiejętności słuchania. Introwertycy mogą czasem sprawiać wrażenie osób odciętych od świata lub niechętnych do nawiązywania kontaktów towarzyskich, ale często wcale tak nie jest.
Co to jest ekstrawertyk?
Ekstrawertyk to osoba, która jest głośna i pewna siebie w sytuacjach społecznych. Czasami ekstrawertyka można pomylić z osobą zuchwałą lub zbyt pewną siebie, ale nie zawsze tak jest. Ekstrawertycy lubią pracować przy biurku, mając u boku innych członków zespołu.
Talent ekstrawertyka tkwi w jego pewności siebie i nastawieniu na działanie. Kiedy przeprowadzają burzę mózgów, robią to dość głośno i nie boją się próbować rzeczy, które inni mogą uznać za ryzykowne lub nietypowe.
Kim jest Ambiwalentny?
Mamy też grupę pośrednią! Ambiwalent to ktoś, kto w swojej osobowości ma równą równowagę między introwertykiem i ekstrawertykiem. W zależności od samopoczucia i sytuacji, w jakiej się znajduje, może być po jednej lub drugiej stronie medalu. Na przykład, podobnie jak introwertycy, ambiwalenci mogą potrzebować przejść do strefy ciszy lub kabiny, aby się skoncentrować i pomyśleć od czasu do czasu. Z drugiej strony może mieć momenty ekstrawersji, np. nie ma problemu z zabieraniem głosu lub byciem głośnym na spotkaniu.
W tym przypadku mamy do czynienia z najlepszymi cechami obu typów osobowości.
Czy wszystkie trzy osoby się dogadują?
Ogólnie rzecz biorąc, tak! W miejscu pracy bardzo ważne jest, aby zapewnić różnym typom osobowości takie meble i warunki pracy, jakich potrzebują, aby mogły pracować w komfortowy sposób. Nie chodzi tu tylko o komfort fizyczny, ale także emocjonalny. Na przykład introwertyk może czasami czuć się przytłoczony przez silnego ekstrawertyka, a w takim przypadku efektywne planowanie przestrzeni ma kluczowe znaczenie.
Jeśli chcesz stworzyć wysokiej jakości zespoły o różnych typach osobowości, musisz pomyśleć o odpowiednich biurkach biurowych, które zapewnią im możliwość współpracy i myślenia.
Oczywiście, mogą się zdarzyć sytuacje, w których różne osobowości będą się ścierać, ale właśnie wtedy w grę wchodzi skuteczne zarządzanie konfliktami. Jeśli zapewnisz ludziom przestrzeń i odpowiednie środowisko do pracy, powinno to stanowić znacznie mniejszy problem.
Którym z nich jesteś?
Jeśli wziąłeś udział w quizie, o którym wspomnieliśmy wcześniej, powinieneś mieć teraz jasny obraz tego, jakim typem osobowości jesteś. Czy jesteś głęboko myślącym introwertykiem? Czy jesteś ekstrawertykiem nastawionym na współpracę? A może plasujesz się gdzieś pośrodku i jesteś ambiwalentny?
Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, ponieważ żaden z typów osobowości nie jest "lepszy" od drugiego. Każdy typ osobowości jest na swój sposób ważny i skuteczny. Trzeba wiedzieć, jak wydobyć z siebie to, co najlepsze, np. znać środowisko i sytuacje, które sprawiają, że czujemy się komfortowo, a menedżerowie muszą także wiedzieć, jak wykorzystać mocne strony każdego typu osobowości.