Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Osobowości w miejscu pracy - ekstrawertycy

Miejsca pracy są zróżnicowane i interesujące. Przez większość czasu stykasz się z wieloma osobami, które lubisz i z którymi się dogadujesz,
ale zawsze znajdzie się też ktoś, z kim się nie dogadamy. Wyzwaniem dla menedżerów jest stworzenie przestrzeni, która umożliwi harmonijne współdziałanie różnych typów osobowości, pozwalając na efektywną współpracę i wysoką jakość pracy zespołowej.

Zrozumienie osobowości jest bardzo ważne, a jednym z najczęstszych typów osobowości występujących w miejscu pracy jest ekstrawertyk.

Ekstrawertycy mają tendencję do bycia nierozumianymi. Kiedy słyszysz słowo "ekstrawertyk", możesz pomyśleć o kimś, kto jest głośny i natarczywy, o kimś, kto jest zbyt pewny siebie, a nawet arogancki. Nie zawsze tak jest, w większości sytuacji ekstrawertyk to ktoś, komu po prostu łatwiej jest być głośnym niż innym. Osoby te są pewne siebie, ale niekoniecznie przesadnie, i lubią sytuacje społeczne. Praca w zespole jest idealnym rozwiązaniem dla ekstrawertyków, ponieważ doskonale czują się oni w otoczeniu innych osób.

Ekstrawertycy są świetnymi liderami i często stanowią wzór do naśladowania dla młodszych, bardziej niedoświadczonych pracowników.
Pomaganie ekstrawertykom w stawaniu się tego typu wzorami jest niezwykle ważne, jeśli chcesz stworzyć harmonijne środowisko pracy, w którym praca zespołowa i stanowiska pracy zespołowej są w centrum uwagi. Produktywność jest zawsze wysoka, gdy zespoły dobrze ze sobą współpracują, a stworzenie ekstrawertykom odpowiednich warunków do pracy pozwoli im to osiągnąć.

Podsumowując ekstrawertyka:

 • Wokal
 • Pewność siebie
 • Świetnie się komunikuje
 • Kreatywny myśliciel
 • Lider
 • Dobry mediator

Jak widać, są to fantastyczne cechy, które warto mieć w miejscu pracy, ale ważne jest, aby stworzyć odpowiednie środowisko biurowe, w tym mądrze zaplanować przestrzeń, która zapewni introwertykom przestrzeń i czas, których potrzebują, aby wykonywać swoje zadania, a jednocześnie pozwoli ekstrawertykom robić to, co robią najlepiej. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie stref ciszy, ponieważ introwertycy mogą łatwo znaleźć ciszę i spokój, których potrzebują!


Jak wydobyć z ekstrawertyka to, co najlepsze

W ramach tego pojęcia istnieją różne typy ekstrawertyków. Na przykład, możesz mieć silnego ekstrawertyka, który nie boi się mówić, ale niekoniecznie jest żywiołowy. Z drugiej strony możesz mieć inny typ ekstrawertyka - takiego, który potrzebuje hałasu, aby móc efektywnie pracować, i jest dość głośny w ciągu dnia.

Ekstrawertycy, podobnie jak introwertycy, doskonale się uczą, ale po prostu robią to w inny sposób. Zrozumienie typów osób uczących się wśród pracowników jest również ważne, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał.

Oto kilka wskazówek, jak pracować z ekstrawertykami w organizacji:

 • Zapewnij ekstrawertykom uporządkowaną pracę i zadania, aby uniknąć sytuacji, w której będą oni błądzić po omacku.
 • Zapewnij również dużo pracy zespołowej, w sposób ustrukturyzowany, tak aby pomysły mogły być rozwijane wspólnie z innymi członkami zespołu
 • Zadbaj o to, by projekty były angażujące, np. by wzbudzały emocje lub zainteresowanie. Dzięki temu ekstrawertycy będą bardziej pobudzeni, co pozwoli im wydobyć to, co najlepsze w dzieleniu się pomysłami i kreatywnym myśleniu
 • Zawsze udzielaj pochwały tam, gdzie jest ona należna - ekstrawertycy uwielbiają, kiedy ktoś ich poklepuje po plecach
 • Zachęcaj do entuzjazmu i nie hamuj go, zlecając mało znaczące zadania. Nie oczekuj też, że będą przykute do biurka i będą regularnie wykonywać zadania wymagające ciszy - to nie wydobędzie z nich tego, co najlepsze.

Zadania, które wymagają kreatywnego, nieszablonowego myślenia, są idealne dla ekstrawertyków. Ekstrawertycy uwielbiają angażować się w projekty, które wydają się skomplikowane, ale można je rozłożyć na części i pokonać - uwielbiają wyzwania. Upewnij się, że zapewnisz im odpowiednie warunki do realizacji tych wszystkich zadań, na przykład poprzez wprowadzenie ławek ułatwiających współpracę w zespołach.

Jak zapewnić harmonijne środowisko pracy

Prawdą jest, że niektórzy ekstrawertycy mogą być nieco zbyt wymagający dla introwertyków, ale ważne jest, aby zachęcać i odpowiednio traktować każdy typ osobowości, aby zapewnić harmonijne środowisko pracy. Należy zapewnić każdemu typowi osobowości to, czego potrzebuje, np. przestrzeń lub coś innego, i dać im możliwość dzielenia się lub pracy w ciszy, w zależności od wykonywanego zadania. Całkowicie możliwe jest stworzenie ciężko pracujących, wydajnych zespołów składających się z różnych typów osobowości - chodzi po prostu o środowisko, w którym pracują i możliwości, jakie im się daje.

Kluczowe jest zrozumienie, że ekstrawertycy nie będą się dobrze rozwijać, jeśli będą przykuci do swoich stanowisk pracy i będą oczekiwać, że przez cały czas będą wykonywać cichą pracę. Z drugiej strony, introwertyk również nie będzie się dobrze czuł, jeśli będzie musiał regularnie prowadzić duże prezentacje dla grup ludzi. Kluczowe jest znalezienie kompromisu!