Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Przewodnik, jak zrealizować marzenie o elastycznej pracy

 • Wstęp
 • Co to jest elastyczna praca?
 • Trzy główne rodzaje elastycznych form pracy
 • 6 korzyści z elastycznej pracy
 • Kto zyskuje najwięcej, pracodawca czy pracownik?
 • Przepisy dotyczące elastycznej pracy w Wielkiej Brytanii
 • Proces składania wniosków o elastyczną pracę
 • Czy możesz pracować z domu?
 • 3 powody, dla których życie jako cyfrowy nomada może być dla Ciebie
 • Czy miejsca do pracy są wydajne?
 • Czy elastyczny czas pracy jest rozwiązaniem?
 • Podsumowanie

Za chwilę rozpoczniemy nowy rok.

Dla wielu z Was oznacza to podjęcie postanowień, których nie macie zamiaru dotrzymać, coś na kształt chodzenia na siłownię cztery razy w tygodniu, niejedzenia czekolady przez cały rok lub zaoszczędzenia połowy pensji i stania się bardziej oszczędnym.

Wszyscy to robimy. Robimy nierealistyczne rezolucje, które łamiemy w ciągu pierwszych kilku godzin roku, a potem czujemy się okropnie z tego powodu. To Wydaje się, że to być ludzką cechą!

Jeśli jednak jest coś w Twojej pracy lub karierze, co chcesz zmienić, dlaczego nie uczynić Nowego Roku czasem, w którym rzeczywiście to zrobisz? Na przykład, czy kiedykolwiek chciałeś pracować zdalnie? Co powiesz na pracę w domu? Czy po prostu pragniesz większej elastyczności w swojej pracy?

Najważniejsze jest to, że żyjemy intensywnie i jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin, dopasowanie wszystkiego innego może być trudne. Nawet szybka wizyta u dentysty może stać się logistycznym koszmarem, a wszyscy wiemy, jak trudno może być dostać się poza regularnymi godzinami spotkań!

Jeśli masz dzieci, staje się to jeszcze trudniejsze, ale nawet jeśli nie, po prostu mając czas, aby zrobić rzeczy, które lubisz, może stać się problemem.

Odpowiedź?

Elastyczna praca.

Ten przewodnik dostarczy Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby zmienić swoje życie zawodowe i być może znaleźć elastyczność której nigdy wcześniej nie miałeś. Jeśli nigdy nie chciałeś zmienić swoich godzin pracy lub sposobu wykonywania swojej pracy, to w porządku, ale jeśli masz przeczucie, małe pragnienie dokonania zmiany, Nowy Rok jest idealnym czasem, aby to zrobić!

Fakt, że rząd Wielkiej Brytanii ma stronę internetową z dużą sekcją poświęconą elastycznym przepisom i regulacjom UK dotyczącym pracy, mówi ci tylko, jak powszechne stało się to wszystko, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że 2019 UK Working Lives Study rzeczywiście wykazał, że elastyczna praca w kilku różnych odmianach jest na wzrost.

Sprawdź tę infografikę, która mówi o wzroście elastyczne pracy w tym kraju.

Źródło - https://visual.ly/community/infographic/business/rise-flexible-work-uk

Czy chcesz stać się częścią tej grupy?

Czym jest elastyczna praca?

Jeśli czytasz to i jesteś trochę zdezorientowany w ogólnym temacie, to rozbijmy go tutaj na czynniki pierwsze.

Elastyczna praca to rozwiązanie, które pozwala Ci w inny sposób zorganizować swój czas pracy. Może to być również to, że pracujesz z innego miejsca. Na przykład, możesz wybrać pracę z domu przez cały czas, lub połowę czasu. Możesz wybrać pracę zdalną, tzn. pracować online i siedzieć na plaży!

Elastyczna praca daje Ci możliwość zorganizowania życia domowego i zawodowego w sposób, który odpowiada Twoim specyficznym i indywidualnym potrzebom. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, a to oznacza, że jeden rozmiar nigdy nie pasuje do wszystkich.

Być może masz małe dzieci, z którymi chcesz spędzać czas, gdy są jeszcze bardzo małe, a codzienne siedzenie przy biurku nie daje ci tego uczucia. Być może masz starszego rodzica, którym musisz się opiekować, a Twoje godziny pracy nie pasują do jego potrzeb. Albo po prostu chcesz osiągnąć lepszą równowagę między życiem domowym i zawodowym, a Twoje obecne godziny pracy nie pozwalają Ci czuć się spełnionym.

Coraz więcej pracodawców zaczyna oferować różne elastyczne formy pracy, a Ty masz prawo o nie poprosić. Jednak, jak się przekonasz, gdy omówimy ten temat nieco bliżej, pracodawca nie jest zobowiązany do zaakceptowania Twojej prośby. Możesz jednak poprosić o to i im więcej informacji zawrzesz w swoim wniosku, aby przekonać pracodawcę, tym większe masz szanse. Jeśli nie zapytasz, odpowiedź również będzie brzmiała nie!

Sprawdź ten film, który mówi nieco więcej o podstawach elastycznej pracy.

Pamiętaj, że elastyczna praca może nie być dla każdego, ale jeśli czujesz, że chcesz coś zmienić, to z pewnością jest to coś, co warto rozważyć i przyjrzeć się temu bliżej.

Trzy główne rodzaje elastycznych form pracy

Teraz już wiesz, czym jest elastyczna praca i że staje się ona coraz bardziej popularna. Jakie rodzaje umów są najczęściej wymagane?

Trzy główne rodzaje elastycznych form pracy w dzisiejszych czasach to:

 • Praca w domu, częściowo lub całkowicie
 • Praca zdalna, zatrudniona na określony czas przez konkretnego pracodawcę lub niezależna praca jako cyfrowy nomada
 • Flexitime

Nieco później w przewodniku, omówimy bardziej szczegółowo specyfikę każdego z nich, ale omówmy tutaj podstawy. Ważne jest również, aby zaznaczyć, że istnieje kilka innych rodzajów, o które możesz wnioskować, takich jak dzielenie pracy lub godziny annualizowane, jednakże, nie są one jednak tak powszechne.

 • Praca w domu - Jak sama nazwa wskazuje, oznacza to, że będziesz pracować z domu przez cały czas lub przez część czasu. Oznacza to, że musisz przygotować domowe biuro, z odpowiednim krzesłem biurowym, designerskim biurkiem, biurowymi rozwiązaniami do przechowywania i musisz być w kontakcie z biurem w godzinach pracy, zwykle poprzez aplikację lub platformę do przesyłania wiadomości lub przez telefon.
 • Praca zdalna - Kiedy pracujesz zdalnie, nie siedzisz w środowisku biurowym ze swoimi kolegami, a to oznacza, że możesz wybrać pracę z dowolnego miejsca, pod warunkiem, że możesz być w kontakcie ze swoim pracodawcą. Istnieją dwa podrozdziały tego rodzaju pracy pracy a mianowicie bycie zatrudnionym przez konkretnego pracodawcę i praca zdalna dla niego, lub praca niezależna jako cyfrowy nomada, często jako freelancer.
 • Elastyczny czas pracy - Ponownie, przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat elastycznego czasu pracy nieco później, ale na razie teraz, musisz po prostu wiedzieć, że jest to układ, który pozwala na zmianę czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy, pod warunkiem, że pracujesz zestaw podstawowych godzin w środku dnia. Jest to dobra opcja dla tych, którzy mają dzieci, tych, którzy mają regularne spotkania lub obowiązki, aby wziąć udział, lub dla tych, którzy po prostu chcą nieco więcej elastyczności z ich ogólnymi godzinami pracy.

Badanie z 2019 roku przeprowadzone przez Avivę wykazało, że ogromne 22% brytyjskich pracowników rzuciło pracę w przeszłości, ponieważ chcieli większej elastyczności. To jest 1 na 4 pracowników.

Z tego można się domyślić, że powodem, dla którego wielu pracodawców zaczyna teraz oferować te elastyczne ustalenia dotyczące pracy, jest zapewnienie, że zawieszają się na swoich wykwalifikowanych, wysoko wykwalifikowanych pracownikach. Proces rekrutacji jest długi i kosztowny, więc zatrzymanie pracowników jest kluczowe.

6 korzyści z elastycznej pracy

Oczywiście, pracodawcy nie będą oferować elastycznych godzin pracy tylko po to, aby się nimi cieszyć, a poza utrzymaniem obecnej liczby pracowników, jakie są inne korzyści? Istnieje Istnieje również szereg korzyści dla pracownika. Sprawdźmy je po kolei.

 • Elastyczna praca zwiększa morale i satysfakcję z pracy - Kiedy pracownicy są w stanie pracować w sposób, który najbardziej odpowiada ich stylowi życia, będą bardziej optymistyczni i szczęśliwsi. To zwiększa morale, a wszyscy wiedzą, że kiedy pracownicy są szczęśliwi, zadowoleni ze swojej roli i pozytywnie nastawieni, wzrasta ich produktywność. Najważniejsze dla pracownika jest to, że kiedy cieszy się swoją pracą, życie jest o wiele lepsze!
 • Elastyczna praca zwiększa produktywność - Ponownie, wysokie morale jest tutaj wzmacniaczem, ale sprowadza się to do czegoś więcej. Kiedy pracownicy są w stanie pracować w otoczeniu, które najbardziej im odpowiada, np. przy swoim stylowym biurku w domu, z dala od czynników rozpraszających, wtedy będą bardziej produktywni w ogóle. Pracownicy będą czuli się bardziej optymistyczni i szczęśliwi w swojej roli, a także bardziej zmotywowani i dumni z tego, co osiągają.
 • Elastyczna praca zmniejsza koszty ogólne - Kiedy pracownicy pracują zdalnie lub z domu, pracodawcy nie potrzebują tak dużo mebli biurowych, koszty oświetlenia i ogrzewania maleją, a jeśli zatrudniają cyfrowych nomadów, może się okazać, że nie muszą płacić za świadczenia pracownicze, takie jak ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne itp.
 • Elastyczna praca zapewnia zaangażowanie pracowników - Zaangażowani pracownicy bardziej wydajni, pracują ciężej, mają większą pasję do swojej pracy i popełniają mniej błędów. Wszystko to składa się na o wiele bardziej korzystny obraz dla pracodawcy i pomaga pracownikom czuć się szczęśliwszymi w ogóle.
 • Elastyczna praca przyciąga nowe talenty - Jednym z największych elementów, które przyciąga nowych talentów w dzisiejszych czasach jest dostępność elastycznych form pracy. Wykazano, że posiadanie wysokiej jakości domu i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest bardzo ważne zwłaszcza dla millenialsów, więc jeśli chcesz przyciągnąć nowe talenty, a jednocześnie utrzymać obecnych, wysoko wykwalifikowanych pracowników, oferowanie elastycznej pracy jest dobrym rozwiązaniem.
 • Elastyczna praca poprawia równowagę między domem a pracą - Oczywiście, najważniejsze jest to, że elastyczna praca pomaga pracownikowi zachować lepszą równowagę między domem a pracą. Z punktu widzenia pracodawcy oznacza to szczęśliwszych, bardziej zaangażowanych pracowników, którzy będą mieli poczucie przynależności i dumy z firmy. Gdy tak się stanie, pracownicy będą pracować ciężej i wpadać na bardziej kreatywne pomysły, po prostu dlatego, że są szczęśliwsi i czują, że pracodawca dba o ich dobre samopoczucie.

Sprawdź tę infografikę, która potwierdza powyższe punkty.

Źródło - https://smallbiztrends.com/2013/07/flexible-working-infographic-employers.html

Kto zyskuje najwięcej, pracodawca czy pracownik?

Można się zastanawiać, kto wychodzi z tej sytuacji najlepiej, pracodawca czy pracownik. Tak naprawdę jest to sprawiedliwy remis.

Istnieją pewne minusy elastycznej pracy, i to jest do przewidzenia, ponieważ nic w życiu nie jest bez swoich możliwych wad! Jednak ogólnie rzecz biorąc, elastyczne formy pracy, jeśli są starannie przemyślane i prawidłowo zarządzane, mogą być niezwykle korzystne dla wszystkich. Należy jednak upewnić się, że zarządza się potencjalnymi minusami i przeszkodami, aby uniknąć katastrofy.

Główne minusy to:

 • Wzrost rozproszenia uwagi u osób pracujących w domu lub zdalnie - Może to prowadzić do wzrostu liczby błędów lub niższej produktywności, więc pracownicy muszą być tego świadomi i stosować wysokiej jakości metody zarządzania czasem, aby zapewnić, że wykonają swoją pracę i to w wysokiej jakości.
 • Problemy komunikacyjne dla pracowników zdalnych - Może to być szczególny problem w przypadku pracy z freelancerami lub cyfrowymi nomadami ponieważ czasami znajdują się oni w różnych strefach czasowych niż pracodawca. W związku z tym należy określić godziny, w których pracownicy mają być dostępni, a pracownicy muszą zapewnić sobie niezawodne i odpowiednie środki komunikacji, np. wysokiej jakości połączenie internetowe wysokiej jakości.
 • Izolacja - O możliwości izolacji i samotności będziemy mówić nieco później, ale może to być szczególny problem dla osób pracujących w domu. Jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy w ruchliwym biurze, otoczony przez kolegów przy ich krzesłach biurowych, może to być szok, aby nagle siedzieć samemu, wykonując swoją pracę. Jest to jednak coś, z czym można sobie poradzić.
 • Problemy w okresie choroby - Pracodawcy mogą potrzebować wezwać swoich pracowników w domu, gdy personel jest niski. Na przykład, jeśli w biurze grasuje wirus i kilku pracowników ma Jeśli na przykład w biurze panuje wirus, a kilku pracowników jest chorych, osoby pracujące w domu mogą być zmuszone do przyjścia do biura w celu pokrycia kosztów. W tym przypadku musi istnieć umowa o dodatkowej elastyczności w miejscu.
 • Nie utrzymywanie wszystkich na bieżąco ze szkoleniami i nowościami - Pracodawcy muszą zapewnić, że pracownicy pracujący poza współczesnym środowiskiem biurowym są na bieżąco z nowymi osiągnięciami w zakresie szkoleń, oprogramowania i wszelkich innych ogólnych wiadomości. Może to oznaczać comiesięczne spotkania przy meblach w sali konferencyjnej, lub może to oznaczać prowadzenie rozmów wideo rozmowy wideo lub po prostu wysyłanie dwumiesięcznych biuletynów.
 • Brak wygodnych mebli biurowych - Jest to kolejny problem dla pracowników zdalnych w szczególności, zwłaszcza cyfrowych nomadów. Jeśli przenosisz się z miejsca na miejsce, możesz mieć trudności ze znalezieniem wygodnego designerskiego krzesła biurowego do siedzenia. Możesz pokonać ten problem, znajdując przestrzenie co-workingowe lub po prostu zapewniając, że pracujesz z miejsca, które daje wsparcie i komfort, którego potrzebujesz, aby być produktywnym.

Jak widać, są to raczej wyzwania niż główne przeszkody, ale nadal są to rzeczy, które należy rozważyć i plan umieścić w celu zarządzania nimi.

Przepisy dotyczące elastycznej pracy w Wielkiej Brytanii

W tym momencie możesz już poważnie rozważać elastyczną pracę jako swoje noworoczne postanowienie, więc jak się zabrać do złożenia wniosku o elastyczną pracę? Jakie są przepisy dotyczące elastycznej pracy w Wielkiej Brytanii? I czy pracodawca może odmówić?

Elastyczna praca nie jest prawem w Wielkiej Brytanii, ale jest czymś, o co możesz poprosić swojego pracodawcę. Od tego momentu pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa pracy do sprawiedliwego rozpatrzenia prośby. Nie musi się jednak na to zgodzić. Złożenie wniosku jest w Wielkiej Brytanii znane jako "statutory request".

Każdy może złożyć wniosek o elastyczną pracę, pod warunkiem, że jest zatrudniony u tego samego pracodawcy nieprzerwanie przez 26 tygodni. Można jednak złożyć tylko jeden wniosek w ciągu 12 miesięcy.

Po złożeniu wniosku (więcej na ten temat wkrótce), pracodawca musi rozpatrzyć go w sposób, który prawo określa jako "rozsądny", co oznacza rozważenie zalet i wad, omówienie spraw z pracownikiem oraz bycie otwartym i przejrzystym. Jednakże, tak jak poprzednio, pracodawca może odrzucić wniosek, jeśli uważa, że nie ma on sensu z punktu widzenia biznesu, tzn. że jego przyjęcie miałoby negatywny wpływ na biznes.

Oczywiście, możesz otrzymać reakcję i czuć, że twój pracodawca nie rozważył jej sprawiedliwie. W takim przypadku możesz się odwołać, jednak nie jest to prawo ustawowe. Jeśli proces odwoławczy jest dla ciebie dostępny, tzn. twoja firma go oferuje, możesz go przejść i poszukać sposobu na obalenie decyzji, jednak ponownie, nie jest to gwarantowane.

Możesz natomiast udać się do sądu pracy, jeśli uważasz, że pracodawca nie rozpatrzył wniosku w sposób sprawiedliwy. Czy czujesz, że chcesz iść tak daleko, jakkolwiekjest kwestią osobistą, o której musisz zdecydować sam.

Sprawdź ten film, który opisuje twoje prawa w zakresie wnioskowania o elastyczną pracę.

Proces składania wniosku o elastyczną pracę

Teraz, gdy znasz już szczegóły dotyczące prawa, sprawdźmy, jak wygląda proces składania wniosku o elastyczną pracę.

 • Pracownik pisze list z prośbą o elastyczne warunki pracy i składa go u pracodawcy.
 • Pracodawca potwierdza otrzymanie listu
 • Pracodawca rozpatruje prośbę o elastyczną pracę wniosek i kończy rozpatrywanie w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Jeśli jednak potrzeba więcej czasu, można to przedyskutować z pracownikiem i termin uzgodniony
 • Możliwe jest spotkanie z pracownikiem w celu zebrania dodatkowych informacji, ale nie zawsze jest to konieczne
 • Pracownik otrzymuje decyzję o przyjęciu wniosku. wniosek lub odmowę.
 • Jeśli wniosek zostanie przyjęty, umowa o pracę pracownika musi zostać zmieniona, aby odzwierciedlić nowe ustalenia.
 • Jeśli prośba zostanie odrzucona, pracodawca musi napisać do pracownika i jasno przedstawić powody odmowy. Powinna się tam również znaleźć część informująca pracownika, co ma zrobić, jeśli chce się odwołać, jednak nie jest to prawo ustawowe.

Jeśli chcesz, aby Twój list z prośbą o elastyczny czas pracy został zaakceptowany, musisz spróbować podać jak najwięcej informacji. Oznacza to, że należy przedstawić korzyści dla pracodawcy bardziej niż dla Ciebie. Pamiętaj, że decyzja zostanie podjęta w kontekście tego, co jest odpowiednie dla firmy, więc skupienie się na wydajności jest kluczowe.

Przedstaw, w jaki sposób zmieniłbyś aranżację biura lub sposób pracy, gdyby prośba została rozpatrzona pozytywnie. Zrób burzę mózgów na temat wszelkich potencjalnych problemów i wymyśl odpowiedzi na nie, więc w zasadzie odpowiadasz na problemy, zanim pojawią się w ich głowach. Im więcej informacji możesz podać, im więcej solidnego uzasadnienia biznesowego możesz przedstawić, tym większa szansa, że Twoja prośba zostanie zaakceptowana.

Ważne jest, aby sprawdzić w polityce i procedurach firmy, czy mają jakiś konkretny format dla listu z prośbą lub czy mają formularz wniosku, który musisz wypełnić. Postępuj zgodnie z instrukcjami, ponieważ może to opóźnić Twoją prośbę, jeśli nie zrobisz tego, o co Cię poproszono.

Twój list z prośbą o elastyczny czas pracy powinien zawierać:

 • Datę złożenia wniosku.
 • Oświadczenie, że składasz "wniosek ustawowy".
 • Szczegóły dotyczące tego o co prosisz i kiedy chcesz rozpocząć nowe rozwiązanie
 • Szczegóły dotyczące tego, jak Państwa zdaniem wniosek może wpłynąć na codzienne prowadzenie działalności gospodarczej oraz wszelkie rozwiązania, jakie mogą Państwo zaproponować
 • Szczegóły dotyczące wszelkich poprzednich wniosków, w tym daty. Jeśli nie złożyłeś żadnego wniosku, zaznacz to wyraźnie.

Staraj się unikać zbyt wielu treści, które nie są absolutnie konieczne. Oczywiście, przedstaw swój przypadek z osobistego punktu widzenia, ale postaraj się skupić na korzyściach dla firmy i na tym, jak pokonasz wszelkie wyzwania.

Czy mógłbyś pracować w domu?

Teraz omówiliśmy wszystkie przepisy dotyczące elastycznej pracy w Wielkiej Brytanii, porozmawiajmy o konkretach!

Co sądzisz o pracy w domu?

Wiele osób siedzi i marzy o takiej możliwości. W końcu nie trzeba się ubierać rano, można siedzieć na kanapie i oglądać telewizję w ciągu dnia, podczas gdy pracujesz, chill out i cokolwiek chcesz na lunch.

Każdy z tych punktów jest błędny.

Praca w domu nie jest niczym takim, a jeśli pójdziesz tą drogą, wpadniesz w bezproduktywność dość szybko.

Dolna linia jest taka, że praca w domu wymaga samodyscypliny, umiejętności organizacyjnych i wymaga skutecznego zarządzania czasem. Jest tyle samo minusów pracy w domu, co plusów, więc ważne jest, abyś je wszystkie rozważył.

Sprawdź tę infografikę, która bardziej szczegółowo przedstawia plusy i minusy.

Źródło - https://www.infographicportal.com/pros-and-cons-of-working-from-home/

Bardzo łatwo jest się odizolować pracując w domu, więc musisz upewnić się, że wpadłeś w rutynę. Upewnij się, że wstajesz o określonej porze, ubierasz się, jesz śniadanie i przygotowujesz się do pracy tak jak zwykle. Rób regularne przerwy i wyznacz sobie godziny pracy. Pomoże to nadać Ci ustaloną rutynę, dzięki której będziesz wydajny i skupiony.

Największy problem? Rozproszenie uwagi! Tak łatwo jest usiąść i porozmawiać z przyjacielem, który wpada na kawę. Jest bardziej prawdopodobne, że odwiedzą cię, bo wiedzą, że jesteś w domu! Możesz również czuć się zachęcony do wykonywania prac domowych lub oglądania czegoś w telewizji, po prostu dlatego, że możesz. Musisz jednak uniknąć tej pokusy i skupić się na pracy.

Stworzenie wysokiej jakości domowego biura pomoże Ci również cieszyć się pracą w domu i zachować komfort przez cały czas jej trwania. Pomyśl o wykorzystaniu wolnego pokoju, abyś mógł zamknąć drzwi do swojej pracy pod koniec dnia. Nie chcesz, aby Twoja praca naruszała Twój czas w domu, więc oddzielny pokój jest dobrym rozwiązaniem.

Powinieneś również mieć wygodne i wspierające modne meble biurowe, które inspirują cię i pomagają ci czuć się osiadłym i gotowym do pracy. Będziesz potrzebować biurka, krzesła i przechowywania jako absolutnego minimum. Oczywiście, potrzebujesz również wysokiej jakości połączenia internetowego i linii telefonicznej / telefonu komórkowego.

3 powody, dla których życie jako cyfrowy nomada może być dla Ciebie

Inną możliwą opcją jest praca jako cyfrowy nomada. Istnieje różnica między ogólną pracą zdalną dla jednego pracodawcy a pracą jako cyfrowy nomada. Zdefiniujmy te dwa pojęcia.

 • Pracownicy zdalni zazwyczaj pracują dla jednego pracodawcy, np. są zatrudnieni do wykonywania konkretnej pracy, ale nie pracują w standardowym biurze. Zamiast tego mogą pracować z dowolnego miejsca, pod warunkiem, że są dostępni w ustalonych godzinach pracy i można się z nimi łatwo skontaktować. Pracodawcy nie mają jednak tendencji do wypłacania pracownikom zdalnym takich samych świadczeń jak tym, którzy pracują przy biurkach w ramach regularnego biura, np. emerytury itp.
 • Cyfrowi nomadzi pracują niezależnie, więc mogą pracować jako freelancer dla różnych różnych klientów i mogą pracować z dowolnego miejsca. Ponownie, po prostu muszą mieć umowę w miejscu z określonym pracodawcą lub pracodawcami, aby wykonać określoną ilość pracy, za określoną cenę i być ogólnie dostępnym do kontaktu. Niektórzy cyfrowi nomadzi mogą potrzebować pracy w ustalonych godzinach, lub mogą mieć bardziej elastyczne, freelance czuć się do ich dnia pracy.

Jeśli podoba Ci się pomysł pracy jako cyfrowy nomada, może to również oznaczać, że masz fantazję o siedzeniu na plaży z laptopem w swoim umyśle. Po pierwsze, laptopy i piasek nie mają tendencji do łączenia się zbyt dobrze, ale poza tym, będziesz miał dużą ilość wolności podczas pracy w ten sposób.

Oto 3 powody, dla których ten rodzaj stylu życia może dobrze pasować do Ciebie.

 • Praca jako cyfrowy nomada oznacza całkowitą swobodę podróżowania - Możesz udać się gdziekolwiek chcesz, pod warunkiem, że masz wygodne miejsce do pracy, być może z ergonomicznym krzesłem, i masz niezawodne połączenie internetowe. Oznacza to, że możesz zobaczyć świat i nadal zarabiać na życie.
 • Praca jako cyfrowy nomada oznacza, że budujesz swój własny biznes - Jesteś skutecznie swoim własnym szefem. Podczas gdy masz klientów, dla których pracujesz, będziesz podejmować decyzje dla siebie. Masz również potencjał rozwoju biznesu w ramach tego.
 • Praca jako cyfrowy nomad oznacza, że możesz zorganizować swoje dni robocze według własnego uznania - Poza kilkoma anomaliami, ten rodzaj pracy ogólnie oznacza, że możesz zorganizować swoją pracę wokół swoich dni, jak chcesz, pod warunkiem, że masz czas, aby trafić w swoje terminy. Pamiętaj, że jeśli nie wykonasz pracy, nie dostaniesz wynagrodzenia!

Oczywiście, zatrudnianie pracowników zdalnych ma również plusy dla firm. Pod warunkiem, że potencjalne wyzwania związane z komunikacją mogą zostać pokonane, zatrudnianie pracowników zdalnych oznacza mniejsze zapotrzebowanie na krzesła biurowe i inne meble, mniejsze koszty ogólne i brak konieczności płacenia świadczeń, takich jak składki emerytalne itp.

Zatrudniając pracownika zdalnego w konkretnej dziedzinie, np. freelancera, wykorzystujesz również wiedzę i specyficzne umiejętności, których Twoi obecni pracownicy mogą nie posiadać. To poprawia jakość końcowego produktu lub usługi dla klienta.

Zobacz ten film, który daje ci wgląd w styl życia cyfrowego nomada.

Czy przestrzenie co-workingowe to produktywne miejsca pracy?

Wielu pracowników zdalnych, a nawet tych, którzy wyjeżdżają w zwykłe podróże służbowe, decyduje się pracować w ciągu dnia w przestrzeni co-workingowej.

Przestrzeń co-workingowa to duże biuro na otwartym planie, w którym płaci się za wypożyczenie krzesła lub biurka na cały dzień. Otrzymuje się wtedy wygodne meble biurowe na czas pobytu, wysokiej jakości niezawodny Internet, możliwość korzystania z urządzeń do drukowania i skanowania, a także zwykle kawę.

Dla pracowników zdalnych przestrzenie co-workingowe są idealnym rozwiązaniem, gdy szukasz wygodnego miejsca do siedzenia - czasami wystarczy tylko krzesło!

Istnieje wiele przestrzeni co-workingowych na całym świecie, ponieważ coraz więcej cyfrowych nomadów zaczyna podróżować i pracować, ale znajdziesz je również w pobliżu. Na przykład, jeśli pracujesz w domu, a może masz rodzinę, możesz skorzystać z lokalnej przestrzeni co-workingowej na cały dzień i wykonać swoją pracę. Wszystko, co musisz zrobić, to wyszukać w Google lokalne miejsca, takie jak darmowe przestrzenie do współpracy w Londynie, i gotowe!

Czy jednak są to naprawdę produktywne miejsca do pracy?

Pod wieloma względami tak.

Przestrzeń co-workingowa jest tak naprawdę tym samym, co duże biuro na otwartym planie, z wyjątkiem faktu, że nie znasz ludzi siedzących przy biurkach obok ciebie. Może to jednak stanowić dobrą okazję do nawiązania kontaktów!

Często w ofercie znajdują się słuchawki z redukcją szumów, a jeśli nie, zawsze można wziąć własne. Często są też strefy ciszy, więc jeśli masz zadanie, na którym naprawdę musisz się skoncentrować, możesz się tam udać i skorzystać z ekranów biurowych i innych urządzeń.

Czy elastyczny czas pracy jest rozwiązaniem?

Ostatnie pytanie dotyczące elastycznego czasu pracy, na które musimy odpowiedzieć, dotyczy elastycznego czasu pracy.

Jest to prawdopodobnie najstarsze dziecko w bloku, które istnieje od wielu lat.

Według Wikipedii, flexitime może być zdefiniowany jako:

"Flextime / flexitime to elastyczny harmonogram godzin, który pozwala pracownikom zmienić czas rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy".

Oznacza to, że będziesz miał podstawowe godziny pracy, zwykle w środku dnia, ale pod warunkiem, że przepracujesz ustalone godziny pracy, jesteś w stanie odpowiednio zmienić godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Jest to prawdopodobnie najtrudniejsza metoda, nad którą pracodawcy mogą mieć kontrolę, ponieważ w dużej mierze polega na tym, że pracownicy są uczciwi i pracują w godzinach, w których powinni. Można wprowadzić system "clocking in and out", jednak nie jest on zbyt dobrze odbierany przez pracowników. Należy upewnić się, że wszyscy czują się godni zaufania, a to może działać w przeciwnym kierunku.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, elastyczny czas pracy jest dobrym wyborem dla tych, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin, ale chcą mieć pewną swobodę w swoim dniu pracy. Na przykład, może ktoś potrzebuje iść do dentysty, ale nie może znaleźć terminu późno w ciągu dnia. Może inny pracownik chce odwieźć swoje dziecko do szkoły lub odebrać je, a może ktoś po prostu chce późno rozpocząć dzień, ponieważ ma funkcję do uczestniczenia w nocy przed.

Możliwość zmiany czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy w ten sposób oznacza, że wszyscy są znacznie szczęśliwsi, ale oznacza to, że poziomy zatrudnienia muszą być starannie zarządzane, aby zapewnić, że biuro jest obsadzone.

Wniosek

I mamy to, wspaniały świat elastycznej pracy.

Jak czujesz się z tym, że być może poprosisz o własną elastyczną metodę w nadchodzącym roku?

Jest to coś, co ma wiele zalet dla pracownika, to na pewno, i tylko kilka minusów. Z minusami tymi można sobie jednak poradzić. Być może jest jeszcze kilka minusów dla pracodawcy, ale i te można przezwyciężyć, pomagając pracodawcy w wymyślaniu kreatywnych rozwiązań problemów na etapie składania wniosku.

Chociaż pracodawcy nie muszą przyjmować każdej aplikacji, coraz więcej z nich otwiera oczy na korzyści z tego płynące.

Tak więc, w tym nadchodzącym Nowym Roku, może nadszedł czas, aby zmienić nieco swoją rutynę pracy?